Sarmaşık Grubu Bitkileri

Sarmaşıklar, duvarlar, kayalar ve ağaçlarda  uygun yüzeylerin bulunması durumunda 20-30 metreye kadar boylanabilen herdem yeşil bir bitkidir. Dikey yüzeylerin bulunmadığı koşullarda yerde yetişmektedir. Ağaç kabukları ve kayalara vantuz biçimindeki kısa yapışkan kökçükler yardımı ile tutunabilmektedir. Gövde ve yaprakları ise çevrede bulunan cisimlere sarmal şeklinde dolanarak bitkiye destek sağlamaktadır.

ORMAN SARMAŞIĞI ( HEDERA ): Herdem yeşildir. Işık almayan kısmında öbekler halindeki kısır dallarda olan kökleriyle tutunur. Otların güçlükle yeşerdiği gölgeli ve yarı gölgeli yerlerde örtücü olarak kullanılır.

ORTANCA ( HYDRANGEA ): Yazın yeşil veya her dem yeşil olan türleri vardır. Güzel çiçekler açar. Hem asit hem alkalen toprakları, gölge ve yarı gölge ortamları, suyu sever. Ülkemizde çok kullanılır. Günlük hayatın bir parçası gibidir.

HANIMELİ ( LONICERA ):  Sarılıcı ve çalı formunda olurlar. Her mevsim yeşil ve yazın yeşil türleri vardır. Bir kısmı çok güzel kokuludur. Toprak konusunda seçici olmamakla birlikte nemli toprakları severler. Çalılar güneşli, sarılıcılar gölge ortamında iyi gelişirler.


MOR SALKIM ( WISTERIA ):  Gür, arsız, yaprak döker, güneş sever ve her yıl düğümlü bol dal yapması için kesinlikle budanmalıdır.